HRIBJI IZLET: VELIKO GRADIŠČE

Delamaris v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije za izlet konec poletja vabi na Primorsko! Ko prispete na vrh Velikega Gradišča, vas nagradi osupljiv razgled na Tržaški zaliv, Kras in daleč naokoli, ob jasnem vremenu pa celo na Alpe in Dolomite. Razgledna točka na vrhu je odlično mesto za fotografiranje in uživanje v lepoti kraške pokrajine.

Tudi na tem čudovitem vrhu ni planinske koče, zato smo za vas pripravili tudi predlog za odlično malico na poti. Spremljate nas tudi na Facebook Delamaris ali Instagram Delamaris #ribezavribe

Veliko Gradišče, 745 m (45,639999 °N, 13,9183114 °E)

Veliko Gradišče je najvišji vrh Tržaško-Komenskega krasa. Hrib se dviga v bližini meje z Italijo, južno od Lokavskega polja in je dobil ime po starodavni naselbini, gradišču. Z vrha hriba, na katerem stoji betonski kamen, se nam skozi nizko rastje odpirajo lepi pogledi na Lokavsko dolino in Istrsko hribovje, ob lepem vremenu pa razgled seže vse do Krna in Triglava. Na poti do vrha si lahko privoščimo daljši postanek ob izviru Vroček, kjer je lepo urejen prostor za počitek. Vroček je izvir istoimenskega potočka tik pod vrhom na severni strani hriba. Gradiščarji so že pred dva tisoč leti v notranjost hriba izdolbli kar dvajset metrov dolg predor. Vodo, ki prihaja iz predora, so v preteklosti zajezili in s tem ustvarili manjše jezero.  

Zahtevnost: Lahka planinska pot

Oprema: Običajna planinska oprema

Višinska razlika: 250 m

Izhodišče: Prelože (495 m)

Zemljevid: maPZS

Slovenska Istra, Kras in okolica – 1: 50.000

Čas vzpona: 50 min

Vzpon: Pot se začne v vasi Prelože, majhno naselje v bližini Lokve. Nadaljujemo po markirani poti, ki nas sprva vodi po cesti. Sredi vasi nas tabla Vroček usmeri navzgor. Nad vasjo se asfalt konča, nadaljujemo po makadamski cesti in hitro stopimo na kolovozno pot, ki nas kaj kmalu pripelje v objem gozda in do vodnega zajetja. Ker je veliko razpotij, je potrebno pozorno slediti markacijam. Po manjši strmini in nekaj zavojih prispemo do prve klopce, postavljene pod okrilje 20 m visokega in skoraj dva metra debelega kostanja. Na naslednjem razpotju, kjer se nam na desni ponuja vzpon do vrha Kokoši, mi nadaljujemo naprej po levi ob strugi potoka in navzgor. Prispemo do izvira Vroček, kjer najdemo lepo urejen prostor za počitek. Do vrha je še 15 min zmerne hoje. Mimo table strmo zagrizemo v breg in se po nekakšnem žlebu vzpnemo do ravnice, kjer zapustimo razdrapano pot in zavijemo desno na stezo. Vzpon nadaljujemo med nizkim drevjem po nekoliko manj strmi planinski poti. Zadnji ovinek nas pripelje iz gozda in dosežemo travnat vrh, na katerem samuje skromno kamnito znamenje. Pot na vrh hriba je prijetna, poteka v senci bujnega rastja in mogočnih dreves. V mokrem vremenu je potrebna previdnost, saj je zaradi blata in listja pot spolzka.

Sestop: Sestopimo po isti poti.

Vir: Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras, Planinska zveza Slovenije, 2016, avtor: Milan Vinčec. Avtor fotografije: Gorazd Gorišek.

RIBE ZA V HRIBE

Delamaris tuna Active

V Delamaris tuni Active kraljujejo bogati okusi naravnih sestavin. Ribja solata s tuno ter kvinojo, lečo, čičeriko, korenjem in bambusom je odlična izbira ob vsaki športni aktivnosti. Izbrane sestavine in posebna receptura navdušuje vse športnike, še posebej ljubitelje gora in druge rekreativce.

NASVET ZA VARNO POT

Poskrbimo za primerno opremo: Bistveni so kakovostni planinski čevlji,  sončna očala, sončna krema, prvo pomoč in zadostna količina brezalkoholnega napitka ter visokoenergijska hrane,  topla oblačila, v visokogorje vzemimo kapo in rokavice ter naglavno svetilko. Na planinskih poteh, ki so izpostavljena možnosti padajočega kamenja ali trka z glavo v skalo, si obvezno nadenimo čelado. Uporabo čelade svetujemo tudi pri vzponih in sestopih na poteh, ki so speljane po meliščih, saj bo v primeru padca glava primerno zaščitena.

Poglej še več nasvetov za varno pot v hribe v poletnem času, ki jih je za nas pripravila Planinska zveza Slovenije: KLIKNI TU.

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!