V sodelovanju z @visitpivka smo se podali na čudovit pohod na Sveto Trojico. Z vrha se razprostira osupljiv razgled na celotno Pivško kotlino, bližnje vrhove in ob lepem vremenu celo vse do Jadranskega morja.
Za še lepše razglede ne pozabite na okrepčilo! Zato smo tukaj mi – s sabo vzemite ribje solate Delamaris in uživajte v vsakem trenutku.
Spremljate nas tudi na Facebook Delamaris ali Instagram Delamaris #ribezavhribe
Sv. Trojica, 1.106 m (45.724803° N; 14.271539° E) – Primorska
Sv. Trojica se s svojimi 1.106 m ponosno dviguje nad Pivško kotlino. Vzpon na Sv. Trojico je vsekakor poplačan s čudovitim razgledom po celotni Pivški kotlini in bližnjih vrhovih Snežnika, Nanosa, Vremščice in Planinske gore, v jasnem vremenu pa sega pogled vse do Jadranskega morja. Dostop na vrh je možen z več strani, najbolj znani pa sta izhodiščni točki v vaseh Slovenska vas in Trnje pri Pivki. Sama pot ni zahtevna, je dobro označena in se vzpenja v senci borovega in bukovega gozda skoraj vse do vrha. Na hribu je romarska cerkev Sv. Trojice, ki jo je omenjal že Valvasor v 17. stoletju. Cerkev je pogorela med leti 1786 in 1811 in je od leta 2009 ponovno obnovljena. Pohod iz Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer traja približno 2 uri, vse pa je odvisno od hitrosti vašega koraka.
Zahtevnost: Lahka planinska pot
Oprema: Običajna pohodniška oprema
Višinska razlika: 539 m
Izhodišče: Slovenska vas, 567 m
Časi: Slovenska vas – Sv. Trojica 2h 15min
Sestop 2 h
Zemljevid: Snežnik 1 : 50 000
maPZS: https://mapzs.pzs.si/path/32080
Dostop do izhodišča:
Z avtoceste Ljubljana - Koper se usmerimo na izvoz Postojna, nato pa z vožnjo nadaljujemo v smeri Pivke in Ilirske Bistrice. Ko pridemo v vas Petelinje, zapustimo glavno cesto in z vožnjo nadaljujemo levo v smeri Slovenske vasi. Po nekoliko ožji cesti hitro prispemo v omenjeno vas, kjer parkiramo na prvem makadamskem parkirišču ob leseni tabli Krajinski park Pivška presihajoča jezera.
Opis poti:
Iz parkirišča se po cesti rahlo vzpnemo do Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer, od tod pa sledimo markacijam po desni makadamski poti. Cesta se najprej rahlo vzpne, nato pa se prične zlagoma spuščati. Po nekajminutnem spustu prispemo na manjše križišče, kjer nas oznake za Sveto Trojico usmerijo ostro levo. Pot še naprej nadaljujemo po makadamski cesti, le ta pa nas vodi čez prostrane travnike, na katerih lahko opazujemo rast številnih borov in brinja, pa tudi pašo živine. Še nekoliko naprej pa pridemo na razpotje, kjer se v desno odcepi markirana pešpot na Sveto Trojico (naravnost pa se nadaljuje pot proti Petelinjskemu jezeru - 2 minuti).
Nadaljujemo v smeri Svete Trojice in pot nadaljujemo po stezi, ki se nadaljuje skozi gozd in pas grmičevja. Pot nas nato pripelje iz gozda, kjer le ta zavije v levo in se kratek čas nadaljuje ob pašni ograji. Nekaj 10 metrov naprej pridemo do pašnih vrat, skozi katere nadaljujemo pot. Naprej se nekaj časa zložno vzpenjamo čez prostran pašnik, nato pa se pot postopoma prične strmeje vzpenjati čez razgledna pašna pobočja. Ko višje zapustimo pašnik, nadaljujemo levo sprva po kolovozu, nato pa po makadamski cesti. Naprej nekaj časa hodimo po cesti, ki ji sledimo do manjšega križišča, kjer se v desno odcepi slabša gozdna cesta, na katero nas usmerijo tudi markacije. Višje se cesta postopoma spremeni v kolovoz skozi redek borov gozdič obdan s številnimi grmički brinja. Zložen kolovoz se čez čas spremeni v prijetno stezico, ki nas kmalu pripelje do gozdne ceste, katero pa le prečimo. Nadaljujemo v smeri Svete Trojice in pot nadaljujemo skozi gozd, ki se višje razredči. Ker ima pot v tem delu kar nekaj razpotij, pazljivo sledimo markacijam. Pot se nato povsem položi in nas pripelje na večji travnik, sredi katerega stoji lovska opazovalnica.
Tu se nam z leve priključi pot z višjega izhodišča, mi pa nadaljujemo rahlo desno v smeri vrha, do katerega pa nas loči še 45 minut hoje.
Pot naprej se nadaljuje po kolovozu, ki nas preko nekaj neoznačenih razpotij pripelje do mesta, kjer se nam z desne priključi pot z Vlačnega. Nadaljujemo po deloma kamnitem kolovozu (gozdni vlaki), ki višje preči še eno gozdno cesto. Nekoliko naprej se kolovoz spremeni v zmerno strmo pešpot, ta pa nas hitro pripelje iz gozda na vršno travnato pobočje gore. Tu se pot obrne rahlo v levo ter nas ob vse lepših pogledih na Pivško kotlino in okoliško hribovje hitro pripelje na vrh, sredi katerega stoji obnovljena cerkev Svete Trojice.
Sestop: Vrnemo se po isti poti.
Vir: https://www.hribi.net/izlet/slovenska_vas_sveta_trojica/26/806/3007
RIBE ZA V HRIBE
Delamaris tuna Mexicana navdušuje vse, ki imajo radi pikantne okuse. Poleg izbranih kosov najboljše tune smo v ribjo solato dodali rdeči fižol, koruzo, rdečo papriko in korenje. To je odlična ideja za vsakdan – hitro malico v službi, na izletu ali kot priročen prigrizek doma.
NASVET ZA VARNO POT
Poskrbimo za primerno opremo: Bistveni so kakovostni planinski čevlji, sončna očala, sončna krema, prvo pomoč in zadostna količina brezalkoholnega napitka ter visokoenergijska hrane, topla oblačila, v visokogorje vzemimo kapo in rokavice ter naglavno svetilko. Na planinskih poteh, ki so izpostavljena možnosti padajočega kamenja ali trka z glavo v skalo, si obvezno nadenimo čelado. Uporabo čelade svetujemo tudi pri vzponih in sestopih na poteh, ki so speljane po meliščih, saj bo v primeru padca glava primerno zaščitena.
Poglej še več nasvetov za varno pot v hribe v poletnem času, ki jih je za nas pripravila Planinska zveza Slovenije: KLIKNI TU.
Preberi tudi
Ribe z zelenjavo Delamaris, spominek iz Slovenije
Ribe z zelenjavo Delamaris – kulinarični spominek, ki povezuje Slovenijo s svetom Slovenija je destinacija z bogato kulinarično in kulturno dediščino in to se odraža tudi v dobrotah, ki jih ...
ODKRIJTE KAKŠNE VRSTE POHODNIK STE IN OSVOJITE PRAKTIČNO NAGRADO!
Rešite kviz na Siol.net, ugotovite kakšen pohodnik ste in ujemite priročno nagrado! V septembru za vse planince in pohodnike skupaj s Siol.net pripravljamo zanimiv kviz z bogatimi nagradami. Na spletni ...
HRIBJI IZLET: JETERBENK
Delamaris v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije tokrat vabi na hribji izlet na Jeterbenk. Osupljivi razgledi proti Gorenjski in Ljubljanski kotlini ponujajo izjemen pohod za vse raziskovalce in zgodovinarje, pohodnike ...