Hri­bji izlet: Možic in Slatnik

V objemu zelenih travnikov in prostranih nebes, kjer se zdi, da se zemlja in nebo združita v brezmejno harmonijo, vabimo vse ljubitelje narave in planinskih doživetij na čarobno popotovanje. Delamaris v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije ponovno odpira vrata v čarobni svet slovenskih hribov. Prvi korak v letu 2024 nas pelje na slikovita vrhova Možic in Slatnik, kjer se lahko prepuščamo lepotam neokrnjene narave. Ta dva travnata velikana, ki ju krasi bujna flora in pogled na mogočne vrhove Julijskih Alp, sta kot nalašč za vse, ki iščejo mir in lepoto stran od vsakdanjega vrveža.

Na teh čudovitih, a manj raziskanih vrhovih običajno ni planinskih koč,  zato smo za vas pripravili tudi predlog za odlično malico na poti. Spremljate nas tudi na Facebook Delamaris ali Instagram Delamaris #ribezavribe

Možic, 1602m (46,2415°N, 13,9951° E) in Slatnik, 1609m (N 46,2370, E 13,9938)

Možic in Slatnik sta lahko dostopna travnata vrhova, ki se dvigata nad pašnim svetom Soriške planine. Od vzhoda proti zahodu si sledijo Dravh, Lajnar in Slatnik, Možic pa je odmaknjen severno od glavnega grebena proti notranjosti Bohinja. Na vrhu Možica, kjer najdemo velik bunker z železno kupolo, se ponuja pogled na Bohinjsko jezero, mogočni Triglav in delček Blejskega jezera. Zanimivost, ki nam še posebej popestri pot do vrhov, so skoraj 100 let stari vojaški bunkerji in utrdbe, katerih notranjost si s svetilko lahko tudi ogledamo. Pod vzpetino Kor stoji tudi nekdanja kasarna, ki je delno obnovljena.

Zahtevnost: Nezahtevna označena pot in neoznačena pot. Vse rapalske bunkerje (Možic, pod Možicem, pod Slatnikom) si lahko s svetilko varno ogledamo, previdnost pa je potrebna na stopnicah, zlasti če so spolzke.

Oprema: Običajna planinska oprema.

Višinska razlika: 400 m

Izhodišče: Litostrojska koča, 1314m

Zemljevid: Bohinj, PZS, 1 : 25.000, Triglavski narodni park, PZS, 1 : 50.000

maPZS: https://mapzs.pzs.si/path/31399

Časi: 1h 10 m

Vzpon: Od Litostrojske koče, ki stoji ob smučišču nekaj minut zahodno od parkirišča na prelazu Bohinjsko sedlo, se napotimo po markirani poti ob vlečnici, dokler nas naslednji kažipot ne usmeri desno, proti zahodu. Strmeje se vzpnemo v poraščeno dolinico, kjer najprej prečkamo kolovoz, ko ga na višini 1530 m spet dosežemo, pa skrenemo desno in se vzpnemo po nemarkirani stezici. Po travnatem jugovzhodnem pobočju Kora nas pripelje na njegovo vzhodno ramo, kjer se odpre širok razgled. Nadaljujemo čez razgibano planotico sprva proti severu, nato severozahodno mimo bunkerja na vrh Možica, ki ga označuje »betica« - opazovalna kupola bunkerja.

Z vrha se spustimo na jugozahodno stran in sledimo široki markirani poti blago navzdol. Po kratkem vzponu dosežemo preval nad nekdanjo kasarno in nadaljujemo desno, proti zahodu po nemarkiranem travnatem slemenu na vrh severozahodnega Slatnika (1609 m). Južno pod njim je vzhod v podzemni bunker.

Sestop: Z vrha se napotimo po slemenu sprva proti jugozahodu, nato se precej ožji grebem z ozko stezico in razgledom na baško stran obrne levo, jugovzhodno. Skozi kratek skalnat kaminček previdno sestopimo na sedlo, kjer so imeli Italijani v obdobju rapalske meje zgornjo postajo tovorne žičnice. Od tod se zložno vzpnemo  po stezi levo ob slemenu na jugovzhodni Slatnik (1597 m). V kotanji pod njim je spet vhod v bunker. S travnatega vrha po stezici ob jugovzhodnem slemenu sestopimo na preval pod Lajnarjem, od koder se po markirani poti spustimo levo na Soriško planino, ali pa nadaljujemo še čez vrh Lajnarja (1549 m) in z njegovega vzhodnega sedla po trasi smučarske proge do izhodišča.

Vir: Julijske Alpe: Vzhodno od Soče in Pišnice, PZS, 2021, avtorja: Roman Tratar, Andraž Poljanec. Avtor fotografije: Alja Skrt.

RIBE ZA V HRIBE:

Delamaris skuša Balance

Ribja solata Skuša Balance je edinstvena. Prva tovrstna na trgu. To je prava ribja poslastica z izbrano skušo, okusno zelenjavo in žiti. Bogat okus dopolnijo korenček in sladka rdeča paprika, fižol, leča ter pira. Solato popestrita sušen paradižnik in pinjole, ki sta priljubljeni sestavini sredozemske kuhinje. Skuša Balance je naravni vir beljakovin in omega 3 maščobnih kislin.

NASVET ZA VARNO POT

Poslušajmo svoje telo: Pomembno je, da se vedno prilagajamo razmeram. Če se na poti pojavijo nepričakovane težave ali se počutimo neprijetno, se je bolje obrniti nazaj ali poiskati pomoč. Varnost mora biti vedno na prvem mestu.

Poglej še več nasvetov za varno pot v hribe v poletnem času, ki jih je za nas pripravila Planinska zveza Slovenije: KLIKNI TU.

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!