HRIBJI IZLET: GOVCA

Delamaris v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije tokrat vabi na hribji izlet med Koroško in Zgornjo Savinjsko dolino, na Govco (vrh Olševe). To je čudovit pohod, ki ponuja nekaj za vsakogar – od ljubiteljev narave in pohodnikov do zgodovinarjev in raziskovalcev.

Naš skupni namen je, da pohodnike povabimo in jim pokažemo možnost za krasno in manj poznano pot v regiji, ki so jo v letu 2023 prizadele poplave. Preverite opis poti in ker tudi na tem vrhu ni planinske koče, ne pozabite na odlično malico za na pot.

Spremljate nas tudi na  Facebook Delamaris ali Instagram Delamaris #ribezavribe

Govca, 1929 m (46,449571°N, 14,685614° E)

Govca je najvišji vrh Olševe, 5 km dolgega, valovitega gorskega grebena med Zgornjo Savinjsko dolino in Koprivno na Koroškem. Greben poteka v smeri zahod-vzhod, sestavlja pa ga več posameznih vrhov, poleg Govce še Obel kamen (1911 m), Visoke peči (1849 m), Gladki vrh (1850 m), Odenični hriber (1863 m) in Lepi vrh (1616 m), s katerega se grebensko pobočje strmo spusti proti prevalu Zgornje Sleme (1308 m). Iz najvišje točke grebena, s travnatega vrha Govce, se nam odpre lep razgled na severna ostenja Kamniško-Savinjskih Alp, Logarsko dolino, Matkov kot,  Obir in Karavanke s priostrenim grebenom Košute, za katero se na levi dviga Triglav.

Zahtevnost: Lahka planinska pot

Oprema: Običajna planinska oprema

Višinska razlika: 675 m

Izhodišče: Spodnje Sleme (1252 m)

Zemljevid:

Čas vzpona: 3 h

Vzpon: Do izhodišča na prelazu Spodnje Sleme (1252 m) se pripeljemo bodisi iz Solčave po panoramski cesti ali iz Črne na Koroškem. Z izhodišča nadaljujemo po gozdni cesti do križišča na Zgornjem Slemenu. Smerne table nas usmerijo na markirano pot v smeri Olševe, kjer se ob ograji pašnika začnemo vzpenjati. Nekaj časa se vzpenjamo ob pašni ograji, nato pa pot zavije nekoliko desno. Nadaljujemo do gozda in se skozenj strmo vzpenjamo do razglednega Lepega vrha (1616 m), kjer si po strmem vzponu lahko malo spočijemo in naužijemo lepih razgledov na vrhove nad Logarsko dolino in Robanovim kotom. Od tam naprej gremo po travnatem pobočju navzgor na Gladki vrh (1850 m), kjer se z leve priključi pot iz Podolševe. Po krajšem spustu prispemo na manjše sedelce, kjer na razpotju nadaljujemo v smeri Govce. Pot naprej vodi po levi, južni strani grebena, kjer preči dve izpostavljeni strmi pobočji na katerih je v mokrem in snegu potrebno biti še posebej pozoren, saj obstaja nevarnost zdrsa. Nadaljujemo po nekoliko bolj položnem pobočju, pot se začne vzpenjati in nas pripelje na vrh Govce.

Sestop: Sestopimo po isti poti.

Vir: Karavanke, Vodnik Planinske zveze Slovenije, 2010, avtor: Klemen Janša

Vir foto: Matej Ogorevc

RIBE ZA V HRIBE

Ribja solata Orada

Delamaris orada Mediterana je odlična ribja specialiteta, vsebuje izbrane kose najboljše orade, rdeči riž in grah, črne olive, koruzo in praženo rdečo papriko. Orada v ribji solati je edinstven proizvod, ki preseneča s sočnostjo in odličnim okusom. Je odlična malica na poti in tudi,  ko se utrujeni vrnemo iz izleta.  

NASVET ZA VARNO POT:

Spremljajmo vreme: Preverimo tudi vremensko napoved, saj se vreme v gorah lahko hitro spremeni. Upoštevajmo napoved. Če se vreme poslabša ali napovedujejo nevihte, je bolje prekiniti izlet in se umakniti v varno območje. Vedeti je potrebno, da zaščite pred udarom strele ni, je zgolj preventiva. V gore se zato odpravimo dovolj zgodaj in smo v popoldanskem času, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči, kar sta tudi edini varni mesti pred udarom strele.

Poglej še več nasvetov za varno pot v hribe v poletnem času, ki jih je za nas pripravila Planinska zveza Slovenije: KLIKNI TU.

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!