Hribji izlet: Kojnik

Za zdravo življenje potrebujemo dobre čevlje in nahrbtnik. Gibanje v naravi, druženje s prijatelji in zdrava prehrana nas okrepijo in poživijo. Delamaris v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije vabi, da odkrijemo nove, manj poznane planinske poti.

Najlepše stvari se zgodijo, ko se človek sreča z naravo.  

Na teh čudovitih, a manj raziskanih vrhovih ni planinskih koč in je zato nujna tudi odlična malica. Spremljate nas tudi na Facebook Delamaris #ribezavribe.

Kojnik, 802m (45.50691° N; 13.95161° E) – Slovenska Istra

Kojnik je vrh na razpotegnjeni planoti na robu Kraškega roba, ki se začne prav s Kojnikom in končuje s Žbevnico, najvišjim vrhom tega dolgega grebena, že na hrvaški strani. Kojnik je poraščen in gozdnat, vrh je kamnit, z južne strani ga zapirajo borovci. Razgledi se odpirajo na Slavnik in greben, ki se nadaljuje proti Veliki in Mali Plešivici, v ozadju na Snežnik in malo bolj oddaljeno Učko. Proti jugovzhodu se svet odpira na nežno valovit travnat greben, z vrhovi Goliča in Lipnika, kamor tudi vodi markirana pot.

Zahtevnost: Lahka planinska pot

Oprema: Običajna pohodniška oprema

Višinska razlika: 284m

Izhodišče: Podgorje, 518 m

Časi: Podgorje – Kojnik 1.15h  

Sestop 50 min

Zemljevid: Slovenska Istra – Čičarija, Brkini, Kras, PZS, 1 : 50 000

maPZS: https://mapzs.pzs.si/path/164254

Vzpon: Pot začnemo na velikem travnatem parkirišču. Korak usmerimo proti glavni cesti, zavijemo desno in hodimo približno 500 m do prve oznake za Kojnik, kjer zavijemo desno na makadamsko cesto. Cesta pelje po kraškem območju, po približno dvajsetih minutah pridemo do razpotja, kjer nas markacija na drevesu usmerja levo na travnato kolovozno pot. Nekoliko pozneje prestopimo na dobro uhojeno stezo. Ko se gozd razredči, se steza nekoliko položi. Odpre se pogled na Slavnik in Podgorje pod njim. Ko nas znova zagrne drevje, se začne pot hitreje dvigati. Med borovci se že občasno razkriva dva metra visoka lesena oznaka, ki označuje naš cilj. V nekaj minutah se povzpnemo na skalnat vrh, ki ga z naše zahodne strani zaslanjajo borovci.

Sestop: Vrnemo se po isti poti.

Vir: Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras, PZS, 2016, avtor: Milan Vinčec

RIBE ZA V HRIBE:

Delamaris losos Vital

To je vrhunska ribja solata, ki prepriča vsakega gurmana. Je barvita in polnega okusa. Navdušila vas bo čvrsta riba in skrbno izbrana kombinacija zelenjave in stročnic. Lososa dopolnjujejo bulgur, čičerika, korenje, grah in paprika ter izbrane začimbe. Izdelek predstavlja naraven vir omega 3 maščobnih kislin.

NASVET ZA VARNO POT

Spoštujmo naravo: Ohranjajmo čistočo, ne puščajmo smeti za sabo in ne motimo živalskega sveta. Upoštevajmo tudi lokalna pravila in omejitve glede obiskovanja določenih zavarovanih območij.

Poglej še več nasvetov za varno pot v hribe v poletnem času, ki jih je za nas pripravila Planinska zveza Slovenije: KLIKNI TU.

Ti je bil članek všeč? Deli ga s prijatelji!